Ako vybrať autodráhu
Neviete si rady, akú vybrať autodráhu? Akú veľkú? S akým príslušenstvom příslušenstvím pro autodráhy? Od akej značky? Mechanickú alebo elektronickú? Digitálnu alebo analógovú? Záleží na mnohých faktoroch. Napríklad na tom, pre koho ju kupujete. Aké sú vaše finančné a priestorové možnosti alebo koľko pretekárov na nej bude jazdiť. Pozrite sa na náš prehľad najdôležitejších parametrov, ktoré vám s výberom pomôžu.
Mierka autodráhy
Mierka je jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere autodráhy. Existujú dve základné mierky – 1 : 32 a 1 : 43. Na trhu narazíte aj na menej častú mierku 1 : 64 a ďalšie neštandardné mierky. Tie ovplyvňujú nielen konečnú veľkosť samotnej autodráhy, ale aj veľkosť autíčok a ďalšieho príslušenstva.
Autodráha v mierke 1 : 32
Autodráhy v mierke 1 : 32 obsahujú autíčka s dĺžkou 10 – 14 cm. Trate sú dlhšie, širšie a prepracovanejšie. Obvyklá dĺžka je od 5,5 do 7 metra. Veľmi často balenia autodráh obsahujú rôzne kríženia alebo mosty. Nájdete medzi nimi lacnejšie a jednoduchšie oválne trate aj drahšie a zložitejšie členité dráhy. Keďže ide o štandardnú mierku, nájdete k nim aj väčší výber doplnkov a rôznych rozšírení. Autíčka na nich jazdia vyššou rýchlosťou, preto sa hodia skôr pre väčšie deti, tínedžerov a dospelých. Zároveň vzhľadom na svoju dĺžku a veľkosť je nutné počítať s väčším priestorom. Plocha na rozloženie autodráhy v mierke 1 : 32 sa líši podľa jednotlivých typov (potrebný priestor je vždy uvedený pri jednotlivých produktoch). Rámcovo treba počítať s priestorom približne 200 × 150 cm.
Autodráhy v měřítku 1:43
Autíčka na autodráhy s touto mierkou majú dĺžku 7 – 9 cm. Trate sú kratšie, užšie a celá autodráha je oproti mierke 1 : 32 menšia. Výhodou autodráhy v mierke 1 : 43 je nižšia cena a taktiež menšia veľkosť, a tak menšie požiadavky na priestor. Dĺžka sa obvykle pohybuje od 3,5 do 5,5 metra. Potrebná plocha sa pohybuje rámcovo 150 × 100 cm, zmestia sa tak aj do menších izbičiek. Vďaka pomalšie idúcim autíčkam sú vhodné aj pre menšie deti.
Vek pretekárov
Na trhu existujú jednoduché mechanické autodráhy pre deti už od 1 roku. Ide väčšinou o plastové autodráhy alebo drevené autodráhy. Nebývajú nijako zložito členené a slúžia deťom na zoznámenie s pohybom a precvičovaním motoriky. Neobsahujú žiadne malé kúsky, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť alebo vdýchnuť.
Pre staršie deti od cca 3 do 5 rokov zaobstaráte opäť z dreva alebo z plastu prepracovanejšie kúsky. Ich súčasťou už býva rôzne príslušenstvo. Obsahujú aj doplnky, ako sú napríklad semafory, výťahy alebo garáže. Aj tu chýbajú malé súčiastky, ktoré by mohlo dieťa prehltnúť alebo vdýchnuť.
Keď deti odrastú z týchto malých, väčšinou nerealistický autodráh, prichádza na rad prvá „naozajstná” autodráha. Všeobecne sa tieto autodráhy poháňané elektrickou energiou odporúčajú pre deti od 6 rokov. Je na každom rodičovi, v akom veku sa rozhodne svojej ratolesti elektrickú autodráhu zaobstarať. Motoricky nemajú deti problém ovládať elektrické autodráhy aj v nižšom veku, samozrejme, pod dohľadom dospelej osoby. Elektrické autodráhy vyzerajú ako reálny pretekársky okruh so skutočnými autami. Obvykle sa dodávajú ako kompletné súpravy autodráh s rôznym zameraním, ako je rely alebo formula.
Mechanická alebo elektrická autodráha
Mechanická autodráha je vhodná pre menšie deti, ktorým pomáha s rozvíjaním motoriky a fantázie. Je vyrobená z odolného plastu alebo dreva a býva výrazne farebná. Autíčka sa väčšinou nepohybujú samy, maximálne im pomáha zotrvačník.
Elektrická autodráha je lepšia pre väčšie deti. Tým pomáha trénovať postreh a sústredenie. Pri týchto autodráh sa stretnete s dvoma možnosťami napájania. Napájanie pomocou batérií, keď nie ste závislí od elektrického prúdu zo siete, ale na druhú stranu musíte meniť batérie. A autodráhy so sieťovým adaptérom, na ktorých môžete jazdiť tak dlho, kým máte elektrický prúd. Ďalej sa delia na dve kategórie – dráhy analógové a digitálne.
Analógová alebo digitálna autodráha
Starším a používanejším typom autodráh sú analógové dráhy. Na tých pretekali už naši oteckovia a mamičky. Autíčka pre autodráhy ovládané jednoduchým ovládačom jazdia každé po svojej vlastnej dráhe. Ľahko sa ovládajú, takže sú vhodné aj pre menšie deti. Ich rýchlosť rastie alebo klesá podľa sily stlačenia tlačidla na ovládači. Súčasťou bývajú rôzne zákruty a kríženia. Záleží tak iba na vás, aký tvar bude mať ten váš pretekársky okruh. Nevýhodou je, že na týchto autodráhach si zajazdia maximálne dvaja pretekári naraz.
Na novších digitálnych autodráhach sa autíčka môžu navzájom predbiehať a na križovatkách stlačením tlačidla meniť trate, po ktorých jazdia. Preteky na nich sú teda určite zaujímavejšie a napínavejšie. K týmto autodráham existuje nepreberné množstvo traťových dielov pre autodráhy a rozšírenia, napríklad bluetooth, rovina alebo boxová ulička s reálnym úbytkom paliva a jeho doplňovaním v boxoch. Výhodou je možnosť bezdrôtového ovládania. Na trati sa môže naraz pohybovať väčšie množstvo autíčok. Je to teda ideálna pretekárska autodráha.
Materiál autodráhy
Na výrobu autodráh sa používa drevo, plast aj kov. V prípade autodráh pre najmenších, môžete nájsť rôzne doplnky z papiera alebo molitanu. Autodráhy pre najmenšie deti sa vyrábajú z plastu alebo z dreva. Autodráhy pre väčšie deti, tínedžerov a dospelých sa tiež vyrábajú z plastu, drážky, v ktorých na nich jazdia autíčka, sú kovové.
Cena autodráhy
Ceny elektrických autodráh sa pohybujú od pár po stovky eur. Dôležité je teda dobre zvážiť, pre koho dráhu kupujete. Pre menšie deti sú lepšie mechanické dráhy, buď lacnejšie plastové, alebo o niečo drahšie drevené, ktoré však šetria životné prostredie, pretože sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov. U väčších detí už záleží na tom, aké sú vaše finančné možnosti, koľko vás bude jazdiť, prípadne či budete chcieť dokupovať rôzne traťové rozšírenia pre autodráhy alebo príslušenstvo pre autodráhy.
Značka
Dôležitým parametrom je v neposlednom rade aj značka autodráhy. Pokiaľ si kúpite menej kvalitnú autodráhu, bude síce lacnejšia, ale bude ťažké na ňu zohnať náhradné diely alebo rozšírenie. V prípade renomovanejších značiek toto nebude problém. Pri lacných neznačkových autodráhach často býva problém s funkčnosťou, pretože na seba jednotlivé traťové diely zle doliehajú, kvôli čomu dochádza k prerušeniu kontaktov a autodráha prestáva byť funkčná. V našej ponuke nájdete iba preverené značky, pri ktorých sa vyskytnú spomínané problémy naozaj výnimočne.
Medzi najznámejšie značky elektrických autodráh patria:
- Autodráhy WRC: cenovo dostupné autodráhy v mierke 1 : 43. Drahšie súpravy majú bezdrôtové ovládanie.
- Autodráhy SCX: analógové aj digitálne, v mierke 1 : 43 aj 1 : 32. Veľmi obľúbené autodráhy v mnohých vyhotoveniach.
- Autodráhy Ninco: analógové v mierke 1 : 43 aj 1 : 32.
- Autodráhy Cartronic
- Autodráhy Polistil
Autor článku: Tým RCprofi
28. augusta 2023