AKO VYBRAŤ RC VRTUĽNÍK?
V tomto článku by sme vám radi objasnili aspoň základné rozdiely medzi jednotlivými kategóriami vrtuľníkov na diaľkové ovládanie. Zároveň tu nájdete tipy na jednotlivé modely, ktoré sú podľa nás najlepšími vo svojich kategóriách. Článok je určený predovšetkým pre začiatočníkov. Veríme, že po prečítaní pre vás bude výber rc vrtuľníka podstatne ľahšie.
Jednorotorové a dvojrotorové vrtuľníky na diaľkové ovládanie
Jednorotorové vrtuľníky sa všeobecne vyznačujú nižšou stabilitou, takže sú primárne určené pre skúsenejších pilotov. Nemusíte túto vetu však brať ako dogmu. Stretli sme sa nespočetnekrát, že jednorotorový RC vrtuľník pilotoval začiatočník a po krátkom čase sa ho naučil bravúrne ovládať. Predpokladom je opatrný prístup k pilotovanie. Veľkou výhodou jednorotorových vrtuľníkov je ich obratnosť a rýchlosť oproti dvojrotorovým vrtuľníkom. Málokedy sa s jednorotorovými vrtuľníkom budete pri lietaní nudiť.
Odporúčame
Dvojrotorové vrtuľníky vynikajú svojou stabilitou a jednoduchým ovládaním. Z tohto dôvodu sú vhodné predovšetkým pre začiatočníkov a deti. Ovládanie je naozaj veľmi jednoduché, takže počas prvých niekoľkých letov dokážete RC vrtuľník bez problémov ovládať, a to dokonca aj deti.
3 - KANÁLOVÉ A 4-KANÁLOVÉ VRTUĽNÍKY NA DIAĽKOVÉ OVLÁDANIE
očet kanálov u rc vrtuľníkov znamená, koľkých funkciami (smery pohybu) model disponuje.
3 - kanálové vrtuľníky sú určené predovšetkým pre začínajúcich modelárov. Ovládanie týchto rc vrtuľníkov je veľmi jednoduché. Umožňujú pohyb modelu v týchto smeroch:
- Hore / dole
- Dopredu / dozadu
- Rotáciu okolo osi vpravo / vľavo
4 - kanálové vrtuľníky zaujmú hravé pilotov, ktorí si dokážu vyhrať so zložitejším ovládaním. Odmenou za to je väčšia variabilita letu, presnejšie ovládanie, výborné letové vlastnosti. Umožňujú pohyb modelu v týchto smeroch:
- Hore / dole
- Dopredu / dozadu
- Rotáciu okolo osi vpravo / vľavo
- Let bokom vpravo / vľavo
ROZDIELY V PRENOSU SIGNÁLU RC VRTUĽNÍKOV
Infračervené ovládanie je použité výhradne u mini vrtuľníkov, ktoré sú určené do interiéru. U týchto modelov je obmedzený dosah, ale pre použitie vo vnútri miestnosti je dosah dostačujúca.
Odporúčame:
Rádiový signál (27 MHz a 40 MHz) sa používa štandardne pri lacnejších modeloch, pretože táto technológia je v súčasnosti jedna z najdostupnejších a teda najlacnejších. Modely majú nastavenú pevnú frekvenciu, na ktorej pracujú. Problém u tohto druhu prenosu signálu nastáva, ak používate dva modely na rovnakej frekvencii. Všetky modely na danej frekvencii tak budete ovládať jedným vysielačom, teda sa budete s kolegom modelárom rušiť. Ak budete prevádzkovať iba jeden model, nemusíte problém s rušením riešit. Dosah rádiového signálu sa líši podľa typu modelu a vysielača, štandardne je to 50 - 150 metrov.
Digitálny signál (2,4 GHz) je jednou z najnovších technológií v oblasti prenosu signálu. Signál sa rozdelí na jemnejšie časti - kanály a vďaka tomu je možné prevádzkovať viac modelov na jednom mieste. Pred prevádzkou modelu s 2,4 GHz treba najprv spárovať model s vysielačom. Potom sa nikto už "nenabourá" do vášho signálu. Výhodou je tiež kvalitnejší a presnejšie prenos signálu a tiež výrazne väčší dosah.
TIP PRE PRVEJ LETY
Pre začiatok je potrebné naučiť sa najskôr vzlietaní a pristávaní - výletné 1 meter nad zem a potom zase pristaňte tak, aby pohyb vrtuľníka bol koordinovaný, a vy ste mali model stále pod kontrolou. Trhavé pohyby nie sú žiaduce. Snažte sa, aby sa model pohyboval plynulo. Akonáhle sa naučíte tento prvý krok, pridávajte do Vášho repertoáru ďalšie letové prvky. Jeden zo základných je vykružování tzv. Osmičiek. Predstavte si na zemi namaľovanú osmičku s veľkosťou niekoľkých metrov a snažte sa vrtuľníkom túto osmičku opisovať. Akonáhle nebudete mať problém s orientáciou modelu, s vysielačom a dokážete túto osmičku bez najmenších problémov vrtuľníkom opísať, môžete sa posunúť na zložitejšie prvky a lietať vo väčších vzdialenostiach a výškach.
11. apríla 2017