Ako vybrať lietajúceho šarkana

Keď sa jeseň začne vkrádať do krajiny, pribúdajú hmly a vietor naberá na sile, všetci si uvedomujeme, že nastáva ideálne obdobie na púšťanie šarkanov. Namiesto toho, aby ste zháňali špajdle, papier a nadávali na ruky zalepené Herkulesom, odporúčame si prečítať nasledujúci článok. Lietajúceho šarkana si totiž môžete kúpiť už hotového a užiť si lietanie nielen v jesennom počasí, ale napríklad aj na dovolenke pri mori. Poradíme vám, aké rozdiely sú medzi jednotlivými typmi a ako vybrať toho najvhodnejšieho šarkana pre deti alebo pre dospelých.





Jednošnúrový šarkan


Jednošňúrové šarkany sú modernejšie variantom šarkana, s ktorým sa hrali už deti na obrázkoch Josefa Ladu alebo naši dedovia. Princíp lietania zostáva rovnaký, ale podstatný rozdiel je v použitých materiáloch a dizajne. Vyrábajú sa všemožné tvary, a to od klasického cez imitáciu motýľa a bucľatého 3D papagája až po vojnového dvojplošníka. Samozrejmosťou je aj pestrý výber motívov potlače.

Nosná plocha je vyrobená spravidla z PE fólie alebo jemnej polyesterovej tkaniny. Konštrukčné prvky sú plastové, prípadne doplnené sklolaminátovými výstuhami. Niektoré modely majú dlhý chvost z prúžkov fólie. Ten nemá len estetickú funkciu, ale slúži aj na stabilizáciu šarkana najmä v silnejšom vetre. Ako už názov napovedá, ide o typ riadený jednou šnúrou a ťahaný v jednom bode pomocou vlasca alebo inej šnúry.

  • Výhody: Prednosťou tohto typu sú nízka cena, veľký výber tvarov a potlačí a jednoduché zostavenie. Vďaka jednej ťažnej šnúre nedochádza k jej zamotávaniu. Je vhodný pre menšie deti.
  • Nevýhody: Jednoduchá konštrukcia a jeden ťažný bod neumožňujú precíznejšie ovládanie, výkruty a ďalšie triky.




Dvojšnúrový – akrobatický šarkan


U dvojšňúrového akrobatického šarkana je nosná plocha vyrobená väčšinou z pevného polyesteru, švy sú zosilnené a sklolaminátová kon-štrukcia znesie aj pády bez výraznejšieho poškodenia. Tvar akrobatických šarkanov najviac pripomína delta krídlo alebo rogalo. Hlavný rozdiel oproti jednošnúrovým modelom však spočíva v ovládaní. Vďaka dvom ťažným lankom, ktoré sú uchytené symetricky na každej strane krídla, možno šarkana oveľa lepšie ovládať. Môžete s ním vykonávať rôzne výkruty, loopingy a ďalšie triky. Tie vyniknú zvlášť efektne, ak ich vykonávate so šarkanom s dlhým chvostom.

  • Výhody: Lepšie možnosti ovládania, ľahšia kontrola aj v silnejšom vetre. Jednoduchý štart aj zostavenie. Vhodný pre staršie deti aj dospelých.
  • Nevýhody: Dve ovládacie šnúry sa môžu niekedy zamotávať do seba. Nedochádza k tomu počas letu, ale najmä pri štarte za silného vetra alebo pri skladaní.




Dvojšnúrový – padákový šarkan


Dvojšnúrový padákový drak pripomína skôr padákové krídlo alebo kite. Na jeho zostavenie nepotrebujete prakticky nič, maximálne pripnete riadiace lanka s navijakmi na krídlo. Vztlak a let v tomto prípade neobstaráva len jednoduché prúdenie vzduchu pod krídlom, ale na štart a udržanie stabilného letu potrebujete mať vzduchom naplnené komory rozmiestnené po celej ploche. Za dobrých poveternostných podmienok ide o špičkového šarkana, ktorý má prekvapivo silný ťah a často ohromí prizerajúcich svojou veľkosťou aj letovými vlastnosťami. Ovláda sa podobné ako padák alebo kite.

  • Výhody: Špičkové možnosti ovládania, veľký ťah v zákrutách a vývrtkách. Stabilný v silnom vetre. Jednoduchá konštrukcia bez nutnosti čokoľvek zostavovať. Nízka hmotnosť a jednoduché zloženie. Vhodný pre staršie deti aj dospelých.
  • Nevýhody: Vyššia cena a spravidla väčšie rozmery ako klasické typy. Dve ovládacie šnúry sa môžu zamotávať do seba.




Pár rád záverom:


  • Šarkana púšťajte na primerane veľkom priestranstve, ktoré umožní jeho plnohodnotné a bezpečné ovládanie.
  • Nikdy nelietajte v blízkosti drôtov vysokého napätia.
  • Nepúšťajte šarkana na nerovných a exponovaných miestach, kde potrebujete mať kontrolu nad tým, kam šliapete.
  • Dajte pozor na tŕnie, bodliaky alebo vysokú trávu, do ktorých by sa šarkan alebo šnúry mohli zamotať.





3. septembra 2021