POLETÍ DRON DRAGONFLY K SATURNOVMU MESIACU TITANU?

Po najnovšom úspechu orbitera Cassini pri prieskume Titanu vznikol v NASA projekt, pri ktorom by mohol byť vyslaný dron Dragonfly k najzaujímavejším Saturnovým mesiacom.

Rovnako ako vozidlá Rovers na Marse, bude Dragonfly vyslaný na prieskum Titanu. Na rozdiel od planéty Mars má Titan dostatočnú atmosféru, aby umožnil hnací let po povrchu.

Tento projekt vymyslela Elizabeth Turtle, vedkyňa laurelskej Hopkins University v Marylande. NASA dúfa, že misia Dragonfly by sa mohla uskutočniť vďaka finančným prostriedkom získaných z výskumného programu Nové Hranice. Projekt Dragonfly bol predložený na konferencii Lunar and Planetary Sciences v apríli 2017. Celková odhadovaná výška nákladov na projekt predstavuje 1 miliardu dolárov.





Od tohto projektu sa očakáva, že dron dokáže poskytnúť optimálne možnosti objavovania Titanu, a to predovšetkým vďaka atmosfére, ktorá im umožňuje letieť nad povrchovými prekážkami, s ktorými sa mohli prieskumné vozidlá Rovers stretnúť. Atmosféra tiež chráni dron pred potenciálne škodlivým UV žiarením. Vzhľadom na to, že na Zemi je asi jedna desatina gravitácie, očakáva sa, že Dragonfly bude môcť vykonávať dlhšie prieskumné misie. Tie by boli prerušované dobíjaním na povrchu Mesiaca s využitím jeho rádioizotopového termoelektrického generátora, ktorý využíva teplo vznikajúce pri rozpade plutónia-238 na výrobu energie dronu. Presná podoba dronu zatiaľ nie je známa. Dá sa predpokladať, že bude mať viac rotorov než obvyklý štvorramenný dron – kvadrokoptéra.

Dragonfly bude vybavený systémom na vŕtanie a odber vzoriek, diaľkovým senzorom a spektrometrom, čo mu umožní preskúmať mesačnú atmosféru, počasie a zaujímavé selenologické rysy, ako sú metánové a etanové jazerá na Titane.

Ďalšou výhodou dronu oproti prieskumným vozidlám Rovers a pomalšie sa pohybujúcimi leteckými prieskumníkmi je jeho schopnosť udržiavať jasný výhľad na našu domovskú planétu. Dragonfly sa bude pohybovať iba v miestach Titanu mieriacich smerom k našej planéte, aby udržal komunikáciu so Zemou (s ohľadom na rotáciu Mesiaca).

Po schválení bude projekt Dragonfly spustený okolo roku a 2025 a samotný dron vyrazí na Titan niekedy okolo roku 2030.


5. augusta 2019

Garancia výmeny a vrátenia darčekov